19.07.2023
...
#Analizy rynku
Obszar analizy obejmuje najstarszą część Nowej Huty, w tym osiedla: Centrum A, Centrum B, Centrum C, Centrum D, Centrum E, Kolorowe, Spółdzielcze, Handlowe, Teatralne, Zgody, Urocze, Górali, Krakowiaków, Szklane Domy, Słoneczne, Szkolne, Zielone, Sportowe, Hutnicze, Ogrodowe, Stalowe, Willowe, Wandy, Młodości oraz Na Skarpie. Jest to część Nowej Huty ciesząca się prawdopodobnie największą popularnością wśród kupujących mieszkania w dzielnicy. Powierzchnia terenu wynosi ok. 490 ha, w tym ok 71 ha Łąk Nowohuckich oraz ok. 70 ha ogródków działkowych i terenów wzdłuż Dłubni. De facto mamy do czynienia z mocno zurbanizowanym obszarem o powierzchni ok. 350 hektarów, cechującym się dobrze zaprojektowaną przestrzenią publiczną, gęstą zielenią i dobrą dostępnością komunikacyjną (linie tramwajowe przebiegające przez wszystkie główne ulice obszaru).
W 2021 roku na analizowanym obszarze zawarto 428 umów sprzedaży mieszkań, co oznacza wzrost o niespełna 1% względem poprzedniego, analizowanego okresu, tj. roku 2019. Z uwagi na wybuch pandemii COVID-19 w pierwszej połowie 2020 roku rynek nieruchomości zamarł i analizowanie go według tych samych miar, co lata sąsiednie, jest bezcelowe. Po liczbie transakcji widać, że w 2021 roku rynek wrócił do normy sprzed epidemii. Niespełna 430 sprzedaży to aż 30% wszystkich transakcji z terenu całej dzielnicy. Biorąc pod uwagę, że obszar Nowa Huta – Centrum zajmuje tylko 14% powierzchni całej dzielnicy, należy podkreślić wysoki popyt na nieruchomości w tej części Nowej Huty. Średnia cena jednostkowa dla całego obszaru Nowa Huta – Centrum wyniosła 8201 zł/m2 i była o ok. 4,27% niższa niż średnia dla całej dzielnicy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ciągle w obrocie było tu bardzo dużo lokali o niskim standardzie, przeznaczonych do kapitalnego remontu, często nabywanych od spadkobierców po pierwszych lokatorach.
O ile liczba transakcji osiągnęła poziom sprzed pandemii, o tyle ceny jednostkowe wystrzeliły i zaliczyły prawie 30% wzrost. Tak wysoki wskaźnik wzrostu wynika po części z efektu bazy, która była stosunkowo niska w skali całego Krakowa. Dla obszaru NH1 w roku 2019 wyniosła 6.314 zł/m2.
Średnia powierzchnia nabywanego mieszkania to 44,94 m2, czyli nieco poniżej średniej dla całej dzielnicy i niemal dokładnie tyle samo co przed pandemią (44,90 m2). Największą popularnością cieszyły się mieszkania 30-metrowe, które stanowiły 28,2% sprzedanych lokali, mieszkania 40-metrowe, stanowiące 27,7% sprzedanych lokali, oraz mieszkania 50-metrowe, stanowiące 21,7% udziału w rynku.
Wolumen obrotu na obszarze Nowa Huta-Centrum wyniósł w 2020 roku 155 mln.
Polub nasz funpage na facebooku – bądź na bieżąco z aktualnymi ofertami